اشک ها و لبخندها با نامزدهای سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

ads ads

اشک ها و لبخندها با نامزدهای سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر

پس از ۱۰ روز انتظار، شب گذشته هیات داوران سی و ششمین جشنواره فیلم فجر ، اسامی نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین جشنواره امسال را در کنفرانسی خبری اعلام کردند که همچون سالهای گذشته، اعلام نامزدها با واکنش گسترده فعالان سینمایی، خبرنگاران و تماشاگران همراه شد. از نکات جالب توجه این فهرست، حضور فیلم های «مغزهای کوچک زنگ زده» ساخته هومن سیدی و «تنگه ابوقریب» بهرام توکلی و «دارکوب» و «بمب» بود که به ترتیب در ۱۱ رشته و ۱۰ رشته نامزد دریافت جایزه شدند. فیلشاه، تنها انیمیشن حاضر در بخش مسابقه سینمای ایران نیز در هیچ رشته ای کاندید نشد و این بار نیز استاد علی نصیریان از دریافت  سیمرغ بلورین بازماند.

از شگفتی های این فهرست می توان به نامزد شدن «لاتاری» در یک رشته، نامزد شدن دو بازیگر «دارکوب» در رشته بهترین بازیگر نقش اول زن، نامزد نشدن پیمان معادی در رشته بهترین کارگردانی و نامزدی سه بازیگر «عرق سرد» در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن اشاره کرد.

همچنین امیر جدیدی در حالی به شکل همزمان برای «عرق سرد» و «تنگه ابوقریب» نامزد دریافت جایزه نقش اول مرد شده که بر سر ماهیت بازیگر نقش اول در فیلم بهرام توکلی اختلاف است و شاید به نظر بیاید حمیدرضا آذرنگ نقش بیشتری در «تنگه ابوقریب» داشته است.

سحر دولتشاهی دیگری بازیگری‌ است که برای دو فیلم کاندیدا شده و هردو در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن است.. نامزد نشدن «به وقت شام» در دو رشته طراحی صحنه و فیلمبرداری هم دور از ذهن بود. از سوی دیگر نامزدی «دارکوب» در ۱۰ رشته و «کامیون» در ۶ رشته هم قابل پیش‌بینی نبود. این دو فیلم در جشنواره امسال با استقبال چندانی مواجه نشدند.

داوران جشنواره که برای اعلام نامزدها به پردیس ملت رفته بودند، بعد از خواندن نام کاندیداها بدون پاسخ دادن به پرسش خبرنگاران این محل را ترک کردند.

فهرست اسامی نامزدهای سیمرغ بلورین جشنواره سی و ششم

نامزدهای بهترین جلوه‌های بصری

۱- بمب (محمد لطفعلی)

۲- به وقت شام (سیدهادی اسلامی)

۳- تنگه ابوقریب (حسن ایزدی، جواد مطوری، محمد برادران، محسن خیرآبادی)

۴- چهارراه استانبول (فرید ناصر فصیحی)

۵- سرو زیر آب (محمد خاکزاد)

۶- لاتاری و ماهورا (سینا قویدل)

نامزدهای بهترین جلوه‌های ویژه میدانی

۱- بمب (عباس شوقی)

۲- به وقت شام (محسن روزبهانی)

۳- تنگه ابوقریب (محسن روزبهانی)

۴- سرو زیر آب (محسن روزبهانی)

۵- ماهورا (حمید رسولیان)

نامزدهای بهترین چهره‌پردازی

۱- تنگه ابوقریب (سعید ملکان)

۲- چهارراه استانبول (عباس عباسی)

۳- دارکوب (فاطمه کمالی، زهرا کمالی)

۴- شعله‌ور (مهرداد میرکیانی)

۵- کامیون (بابک اسکندری)

نامزدهای بهترین طراحی لباس

۱- بمب (سارا خالدی‌زاده)

۲- خجالت نکش (رعنا امینی)

۳- سوء تفاهم (سارا سمیعی)

۴- شعله‌ور (سوسن نوروزی)

۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (مارال جیرانی)

نامزدهای بهترین طراحی صحنه

۱- بمب (محسن شاه‌ابراهیمی)

۲- تنگه ابوقریب (محمدرضا شجاعی)

۳- دارکوب (آیدین ظریف)

۴- سرو زیر آب (عباس بلوندی)

۵- سوء تفاهم (کیوان مقدم)

نامزدهای بهترین صدابردار

۱- بمب (ایرج شهزادی)

۲- به وقت شام (طاهر پیشوایی)

۳- تنگه ابوقریب (رشید دانشمند)

۴- سوء تفاهم (مهران ملکوتی)

۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (مهران ملکوتی)

نامزدهای بهترین صداگذار

۱- امپراطور جهنم (بهمن بنی‌اردلان)

۲- به وقت شام (علیرضا علویان)

۳- تنگه ابوقریب (امیرحسین قاسمی)

۴- شعله‌ور (امین شریفی، بابک شکیبا)

۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (علیرضا علویان)

نامزدهای بهترین موسیقی متن

۱- به وقت شام (کارن همایونفر)

۲- بمب (النی کاریندرو)

۳- تنگه ابوقریب (حامد ثابت)

۴- دارکوب (بهزاد عبدی)

۵- شعله‌ور (سهراب پورناظری)

۶- عرق سرد (کارن همایونفر)

نامزدهای بهترین تدوین

۱- به وقت شام (مهرداد خوشبخت)

۲- دارکوب (فرامرز هوتهم)

۳- عرق سرد (بهرام دهقانی، محمد نجاریان)

۴- کامیون (مصطفی خرقه‌پوش)

۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (مهدی سعدی)

نامزدهای بهترین فیلمبرداری

۱- بمب (محمود کلاری)

۲- تنگه ابوقریب (حمید خضوعی ابیانه)

۳- سرو زیر آب (علیرضا زرین‌دست)

۴- عرق سرد (فرشاد محمدی)

۵- مغزهای کوچک‌ زنگ‌زده (پیمان شادمانفر)

نامزدهای بهترین نقش مکمل مرد

۱- پژمان جمشیدی برای فیلم سوء تفاهم

۲- جمشید هاشم‌پور برای فیلم دارکوب

۳- سیامک انصاری برای فیلم بمب

۴- فرهاد اصلانی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده

۵- مسعود کرامتی برای فیلم چهارراه استانبول

۶- نوید پورفرج برای فیلم مغزهای کوچک‌ زنگ‌زده

نامزدهای بهترین نقش مکمل زن

۱- سحر دولتشاهی برای فیلم‌های عرق سرد، چهارراه استانبول

۲- لیلی رشیدی برای فیلم عرق سرد

۳- نگار عابدی برای فیلم دارکوب

۴- هدی زین‌العابدین برای فیلم‌ عرق سرد

نامزدهای بهترین نقش اول مرد

۱- امیر جدیدی برای فیلم‌های تنگه ابوقریب، عرق سرد

۲- امین حیایی برای فیلم شعله‌ور

۳- بابک حمیدیان برای فیلم سرو زیر آب

۴- رضا عطاران برای فیلم مصادره

۵- سعید آقاخانی برای فیلم کامیون

۶- نوید محمدزاده برای فیلم مغزهای کوچک زنگ‌زده

نامزدهای بهترین نقش اول زن

۱- باران کوثری برای فیلم عرق سرد

۲- سارا بهرامی برای فیلم دارکوب

۳- شبنم مقدمی برای فیلم خجالت نکش

۴- ماهور الوند برای فیلم چهارراه استانبول

۵- مهناز افشار برای فیلم دارکوب

۶- هانیه توسلی برای فیلم سوء تفاهم

نامزدهای بهترین فیلمنامه

۱- بمب (پیمان معادی)

۲- سرو زیر آب (محمدعلی باشه آهنگر، حامد باشه آهنگر)

۳- شعله‌ور (هادی مقدم‌دوست، حمید نعمت‌اله)

۴- کامیون (کامبوزیا پرتوی)

۵- مغزهای کوچک زنگ‌زده (هومن سیدی)

نامزدهای بهترین کارگردانی

۱- به وقت شام به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا

۲- تنگه ابوقریب به کارگردانی بهرام توکلی

۳- دارکوب به کارگردانی بهروز شعیبی

۴- سرو زیر آب به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر

۵- کامیون به کارگردانی کامبوزیا پرتوی

۶- مغزهای کوچک زنگ‌زده به کارگردانی هومن سیدی

نامزدهای بهترین فیلم

۱- بمب به تهیه‌کنندگی پیمان معادی و احسان رسول‌اف

۲- به وقت شام به تهیه‌کنندگی محمد خزاعی

۳- تنگه ابوقریب به تهیه‌کنندگی سعید ملکان

۴- دارکوب به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی

۵- سرو زیر آب به تهیه‌کنندگی سیدحامد حسینی

۶- کامیون به تهیه‌کنندگی کامبوزیا پرتوی

۷- مغزهای کوچک زنگ‌زده به تهیه‌کنندگی سعید سعدی

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر ۹۶ ساعت ۱۹ در تالار همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می شود و این مراسم به صورت زنده و مستقیم از شبکه نمایش سیما پخش می شود.


بخش نظرات این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی